O projekcie
Nazywam się Kaja Cyfka, urodziłam się w 1988 roku i pochodzę z Górnego Śląska - miejsca, które od zawsze mnie inspiruje i z którym wiąże się moja największa pasja, fotografia. Z fotografią zetknęłam się po raz pierwszy w szkole średniej, ale swój własny kierunek obrałam dopiero kilka lat temu. Przemysł ciężki oraz piękno przyrody, dwa pozornie wykluczające się światy, to tematy, które fascynują mnie najbardziej, a długie fotograficzne eksploracje miejsc pozornie bliskich, dają zupełnie nowy punkt widzenia. Do moich ulubionych miejsc zdecydowanie należą hałdy - to na nich doskonale widać przenikanie się świata przemysłowego z naturalnym, są także świetnymi punktami widokowymi i doskonałymi miejscami na wypoczynek ;) Na swoich fotografiach pokazuję zarówno kontrasty surowych, monumentalnych, brudnych industrialnych przestrzeni i dzikiego, ulotnego piękna natury, jak i przenikanie się tych dwóch odrębnych światów, które tutaj, na Śląsku, muszą żyć ze sobą w symbiozie.

Moje prace ukazywały się między innymi na łamach magazynów Migotania, Czasypismo i Ultramaryna. Na swoim koncie mam również spotkanie autorskie w księgarni Zła Buka na katowickim rondzie, w ramach współpracy z Fundacją dla Filmu i Fotografii oraz liczne wystawy fotograficzne, a także ich organizację (np. "Obiekt grozi zawaleniem" i "Stalowe Koła" w Tarnowskich Górach) 

***

"O Ciup!" to projekt, który powstał w 2012 roku jako efekt fotograficznych eksploracji śladami upadłych potęg przemysłu, obiektów i miejsc zapomnianych, ukrytych i niedostępnych. Miejsc, w których zatrzymała się historia, a czas płynie dalej.